zapisz się na newsletter

Aranżacje, Wnętrza

Aranżacja wnętrz – jak poradzić sobie z wyborem koloru?

aranżacja wnętrz - wybór koloru
Opublikowano: Marzec 5, 2016 o 9:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kolor ścian, podłogi, dodatków… do tego jeszcze meble. Wszystko musi ze sobą dobrze współgrać, bo źle dobrane barwy w jednym pomieszczeniu mogą być – na dłuższą metę – bardzo denerwujące i zbyt wiele nas kosztować. Aby zatem nie musieć zrywać podłogi, przemalowywać ścian czy zmieniać obicia mebli, warto zadbać o właściwy dobór kolorów już na początku aranżowania wnętrza. Jak sobie to ułatwić i co zrobić, by nie popełnić błędów?

Producenckie próbki farb i próbniki kolorów

O tym, że w sklepach budowlanych dostępne są papierowe próbniki kolorów poszczególnych producentów farb, większość z nas wie, ale nie każdy ma świadomość tego, że w tych samych sklepach można także dostać zazwyczaj próbki farb. Te niewielkie ilości produktu służą do tego, aby wypróbować dany kolor już na konkretnej ścianie i móc zobaczyć rzeczywisty efekt końcowy. Pamiętajmy bowiem, że kolor oglądany w postaci wydrukowanego próbnika (na niewielkim kartoniku) to nie zawsze jest w 100% ten sam kolor, który uzyskuje się, malując daną farbą naszą ścianę. Zanim więc kupi się duży pojemnik farby i pokryje nią całe wnętrze, dobrze sprawdzić wcześniej, jak wygląda wybrany kolor na ścianie tego pomieszczenia. Zobaczymy go wówczas w takim świetle i otoczeniu, w jakim rzeczywiście będzie funkcjonował, a nie tylko na niewielkim, papierowym próbniku przy sztucznym oświetleniu w sklepie. Tester farby pozwala przekonać się, jak dana ściana „przyjmuje” wybrany przez nas kolor i czy w dalszym ciągu się nam to podoba. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu groszy, zatem niewielkim kosztem można nabyć więcej różnych próbek i przetestować różne kolory i faktury na swojej ścianie, by wybrać tę najlepszą opcję. Poznamy w ten sposób nie tylko barwę. Dowiemy się też, jak wygląda farba lateksowa, czy farba zmywalna rzeczywiście pozwala na umycie zabrudzonej ściany oraz czy lepiej wygląda na przykład pokrycie matowe czy błyszczące. Przykłady takich testerów farb znajdują się na stronie: www.leroymerlin.pl/farby/farby-do-scian-i-sufitow/testery,a1333.html.

Próbki przygotowane własnoręcznie

Kiedy już ściany są pomalowane, podłogi pokryte odpowiednim materiałem (wykładzina, parkiet lub płytki) i musimy zdecydować o wyborze mebli i dekoracji, a konkretnie o kolorze wyposażenia danego pomieszczenia, warto zastosować sprawdzony sposób i przygotować własne próbniki, zanim pójdziemy do sklepu wybierać meble czy dodatki. Poleca się zatem na przykład, wyciąć (z tego co zostało) większy kawałek wykładziny (mniej więcej 20 cm x 40 cm) i / lub zabrać ze sobą na zakupy kawałek ceramicznej płytki podłogowej z tych, które położone zostały na podłodze w danym wnętrzu. Mając takie „próbniki” ze sobą będzie można je przykładać do oglądanych sprzętów i łatwo sprawdzać czy kolory do siebie pasują. W ten sam sposób należy przygotować sobie próbnik przedstawiający kolor ściany. Najlepiej wziąć karton formatu A4 i zamalować go farbą, którą pomalowane są ściany w urządzanym pomieszczeniu. Jest to naprawdę świetna pomoc podczas zakupów i kolorystycznego dopasowywania sprzętów do aranżowanego wnętrza.

Aplikacja do aranżacji wnętrz

Najnowocześniejszym i najmniej pracochłonnym sposobem jest skorzystanie przy dopasowywaniu kolorów wnętrza z pomocy internetowej aplikacji. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, a jednocześnie pozwala na świetną zabawę przy projektowaniu barw własnej aranżacji. Jednym z takich darmowych i bardzo przydatnych narzędzi jest Kazadecor. Dzięki dostępnemu na stronach internetowych programowi, można wgrać do aplikacji zdjęcie urządzanego pomieszczenia (bądź skorzystać z gotowych już fotografii udostępnianych w bazie) i łatwo zmieniać w nim kolory ścian, a także „przymierzać” różnego rodzaju dodatki. Takie wirtualne aranżowanie wnętrza to pożyteczne i przyjemne zajęcie, a do tego nic nie kosztuje, bo nie wydajemy nawet symbolicznych pieniędzy na testery farb. Dla każdego, kto nie jest pewny, co do kolorystyki salonu, kuchni, łazienki czy innego urządzanego pomieszczania oraz dla wszystkich tych osób, które po prostu nie mają jeszcze pomysłu na aranżację, Kazadekor jest świetną propozycją, dzięki której łatwiej znaleźć inspiracje i zdecydować się na najlepsze, ostateczne rozwiązanie. Darmowa aplikacja do aranżacji wnętrz online znajduje się na stronie www.leroymerlin.pl/aranzacja-wnetrz.html.

Wybierając kolor, warto pamiętać, że…

Dominujące we wnętrzu barwy decydują o charakterze tego pomieszczenia oraz wpływają na samopoczucie przebywających w nim osób. Oto, jakie efekty można uzyskać, stosując w aranżacji określone kolory…

 • Czarny dodaje elegancji, ale jednocześnie wizualnie pomniejsza przestrzeń. W zbyt dużej ilości może być kolorem przytłaczającym i zbyt męczącym, dlatego lepiej łączyć go z innymi barwami. W tym zakresie mamy pełną dowolność, ponieważ z czernią w zasadzie wszystko wygląda dobrze (może poza niektórymi odcieniami granatu czy brązu).
 • Brązowy to bezpieczny, ciepły kolor z palety tzw. barw ziemi. Obecnie jest to kolor bardzo modny. Pasuje do każdego pomieszczenia, zwłaszcza w klasycznych zestawieniach z delikatnym beżem. Zazwyczaj odgrywa on we wnętrzach „drugoplanową” rolę bardzo dobrego tła, na którym świetnie prezentują się na przykład dekoracje w innym kolorze.
 • Szary, kolejny topowy obecnie kolor, ma wiele twarzy. Sprawdza się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. To jedna z ulubionych barw w stylu industrialnym. Może być ciepły bądź chłodny i budować dzięki temu różną atmosferę w pomieszczeniu. Świetnie łączy się zarówno z bielą i czernią, jak i wyrazistymi, soczystymi kolorami typu pomarańcz.
 • Pomarańczowy – ciepła, energetyczna, odważna barwa. Stosowana w aranżacji wnętrz wymaga sporego wyczucia, bo nie jest to barwa łatwa. Najczęściej pojawia się w dodatkach i dekoracjach, a nie jako kolor główny pomieszczenia, podobnie jak fiolet.
 • Fioletowy to kolor elegancki i dominujący. Ze względu na jego kojące właściwości wizualne, wybierany jest zazwyczaj do wnętrz służących relaksowi, na przykład do sypialni.
 • Zielony również działa uspokajająco. Ma bodajże najbardziej (ze wszystkich kolorów) uspokajający wpływ na ludzką psychikę. Daje poczucie bezpieczeństwa, wspomaga koncentrację i… poprawia pamięć! Jest na tyle uniwersalny, że pasuje do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Obecnie najmodniejszym odcieniem jest szmaragdowy.
 • Żółty – jeden z podstawowych kolorów, który – zastosowany w pomieszczeniu – może sprzyjać relaksowi. Topowym odcieniem żółtego jest w tym sezonie nieco przygaszona, musztardowa barwa.
 • Czerwony jest kolorem pełnym emocji i zdecydowanie pobudzającym. Wybiera się go do pomieszczeń, w których potrzebne są bodźce wizualne, choć stosowane z umiarem, aby nie były zbyt męczące. Elementy mocnej czerwieni sprawdzają się zatem na przykład w gabinecie do pracy lub w jadalni czy w kuchni.
 • Niebieski i granatowy to kolory wracające obecnie (i to w różnych odsłonach) do łask. Barwy lubiane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, dobrze funkcjonujące we wnętrzach prywatnych i tych bardziej oficjalnych, z powodzeniem stosowane we wszystkich pomieszczeniach.
 • Różowy (ogłoszony kolorem roku 2016) to barwa z potencjałem, choć zaszufladkowana jako kobieca i cukierkowa. W tym sezonie to najmodniejsza i obowiązkowa kolorystyka we wnętrzach. Nie musi pojawiać się na wszystkich ścianach i podłodze, może zaistnieć „punktowo”, jako mocny akcent dekoracyjny.
 • Biały to z kolei neutralny i ponadczasowy kolor, który zawsze i w każdej aranżacji się broni, a do tego wizualnie powiększa przestrzeń. Z innymi barwami tworzy piękne kontrasty.

 

 

 

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www