zapisz się na newsletter

Design

Styl skandynawski

styl-skan
Opublikowano: Luty 25, 2015 o 10:14 am   /   przez   /   komentarze (0)

Styl skandynawski kojarzy nam się przede wszystkim z wykorzystaniem drewna, oraz akcentowaniem prostych elementów nawiązujących do natury. Styl ten niedługo będzie święcić swoje stulecie istnienia w świecie wnętrzarskim. Obecnie bardzo się rozwinął i główni projektanci tego nurtu wprowadzają do niego własne, charakterystyczne cechy. Nam przypadło do gustu zastosowanie elementów metalowych, prostych, można nawet powiedzieć – futurystycznych.

Skandynawski znaczy nudny?

Na pewno stonowany i kolokwialnie mówiąc „bez fajerwerków”. W stylu skandynawskim królują stonowane barwy, odcienie szarości. Dla jednych wnętrza w takim stylu są wręcz mdłe, dla innych natomiast wszechobecna poprawność i  „czystość”, wynikająca z użytych barw to największa zaleta stylu skandynawskiego.

Niełatwa sztuka aranżacji w skandynawskim stylu

Styl skandynawski jest poniekąd eklektyczny. Można w nim łączyć meble nowe i stare. Należy czynić to jednak z dużym wyczuciem, gdyż łatwo jest przekroczyć o krok linię, która wytyczna granicę dobrego gustu. Z tego względu styl skandynawski jest bardzo wymagający.

Nie poleca się łączyć zbyt wielu dodatków. Prawie zawsze meble skandynawskie są białe. Jest to kolor przewodni dla całości aranżacji, w tym również ścian i dodatków. Z bielą bardzo dobrze komponują się elementy albo z jasnego, niemalowanego drewna, albo z metalu. Zwłaszcza metal daje nam spore pole do popisu, jeżeli chcemy do wnętrza dodać industrialne lub nawet futurystyczne dodatki. Nowoczesny metal to chrom, gładki i czysty; tradycyjny to stoliki lub elementy dekoracyjne z kutego żelaza. Powinny być one zawsze proste i minimalistyczne, jak wszystko w stylu skandynawskim.

Taboret możemy potraktować jako mebel w niektórych domach po prostu niezbędny. Zastosowanie taboretów z metalu, we wnętrzach w stylu skandynawskich, daje niesamowity efekt. Błysk metalu, być może chromowanego, idealnie współgra z prostotą pomieszczeń, elementami z jasnego drewna, a także skórą. Tak wyraźny element metalowy nie powinien zostać zupełnie odosobniony. Warto dodać niewielkie akcenty, w stylu akcesoriów ściennych, również pasujących do całej aranżacji. Dzięki temu zachowamy harmonię we wnętrzu.

Najczęściej stosowanymi kolorami dodatkowymi (do bieli) są granatowy i czerwony. Występują albo samodzielnie, albo pod postacią kraty. Skandynawski eklektyzm stawia przed nami wiele wyzwań, lecz stworzenie pełnej, harmonijnej aranżacji daje bardzo wiele satysfakcji.

Drewno – szlachetny dar od natury

We wnętrzach zaaranżowanych w skandynawskim stylu często spotkać można akcenty drewniane. Przejawiają się one najczęściej w klasycznych meblach, ale także na ścianach i oczywiście na podłodze z drewnianych desek. W Skandynawii uwielbia się piękną i czystą naturę, dlatego też bardzo cenione jest tam szlachetne, naturalne drewno.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www