zapisz się na newsletter

Porady

Co na podłogę tarasu?

podłoga na tarasie
Opublikowano: Sierpień 11, 2017 o 10:24 am   /   przez   /   komentarze (1)

Kto wie co będzie najlepszym materiałem na wykończenie powierzchni tarasu, który ma być ozdobą ogrodu i miejscem letnich spotkań z rodziną i sąsiadami?
Jakie materiały mamy do dyspozycji, czyli co oferuje handel?
– najczęściej stosowany gres – niestety płytki gresowe wymagają sporego nakładu pracy. Nie można też we właściwy sposób przeprowadzić klejenie, jeśli nie mamy odpowiednio wyposażonego warsztatu z narzędziami.
– prostszym sposobem jest użycie farby do betonu na taras – istnieją farby do betonu, którymi przeprowadza się malowanie, wcześniej przygotowanej powierzchni betonowej. Są jednak dwa powody, żeby użyć innego materiału. Powierzchnia betonu musi być bezwzględnie sucha. Jeśli tak nie będzie, podłoże nie zwiąże się z farbą wystarczająco mocno. Wykonaną wylewkę należy suszyć przez, co najmniej trzydzieści dni. Zależne to jest oczywiście od warunków atmosferycznych. Drugim powodem jest toksyczność płynnej farby. Należy bezwzględnie stosować środki ochrony osobistej, stosowane w przemyśle chemicznym.
– deska kompozytowa – podest tarasowy wyłożony deską, która jest mieszaniną specjalnie przygotowanego pyłu drzewnego i polichlorku winylu powala swoim widokiem. Deska kompozytowa tworzy znakomitą imitację drewna. Może udawać nawet drewno egzotyczne.

panele na podłogę taras

Jeśli wciąż mamy niedosyt i pytanie – czym wyłożyć balkon zamiast płytek? – pozostaje ciągle otwarte zapraszam do lektury.

Żywica epoksydowa może stać się hitem i propozycją, która pobije inne. Posadzki żywiczne są alternatywą dla wszystkich wcześniej wymienionych. Przygotowanie powierzchni jest nieskomplikowane. Wszystkie luźne elementy muszą być usunięte. Podczas wcześniejszych prac, przy budowie może się zdarzyć, że pozostaną na posadzce jakieś zabrudzenia lub pozostałości chemikaliów. One też muszą zniknąć. Odpowiedni rozpuszczalnik na pewno da sobie z nimi radę. Po usunięciu wszystkich niechcianych dodatków należy taras zmyć mocnym detergentem. Pozostanie już tylko uzupełnienie ubytków lub jeśli wyrwy są duże i w znacznej ilości, najlepiej sprawdzi się wylewka samopoziomująca. Ostatnią czynnością przed aplikacja końcowej warstwy, którą jest żywica poliestrowa, będzie gruntowanie. Grunt do betonu zwiąże powierzchnie i sprawi, że będzie nienasiąkliwa. Wystarczy poczekać aż wyschnie i można wznowić działania.

Żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe są syntetycznymi nawierzchniami, które świetnie sprawdzają się na różnych powierzchniach i pomieszczeniach. Idealnie uszczelniają powierzchnię czyniąc ją wodoodporna. Zamarzająca woda nie jest zamknięta w ograniczonej przestrzeni porów i pęknięć w betonie, więc nie może wywierać na niego destrukcyjnej presji.

Podłogi z żywic można podzielić na trzy kategorie.

1. O minimalnej grubości warstwy nośnej – do aplikacji służy metoda malarska. Sposób nakładania jest wręcz ekspresowy i niezwykle łatwy. Grubość żywicznego zabezpieczenia oscyluje w rozmiarze poniżej jednego milimetra. Niestety minusem jest mała odporność na wzmożoną eksploatację.

2. O warstwie użytkowej sięgającej do pięciu milimetrów – grubowarstwowe i samorozlewające. Nawierzchnię podkładową stanowi kilka warstw lakieru impregnującego. Nakłada się je blaszaną lub plastikową pacą, a wyrównuje wałkami o ażurowej konstrukcji. Posadzka żywiczna poliuretanowa najlepiej nada się do takiego zadania. ważnym komponentem składu żywicy jest utwardzacz, który powinien być użyty w wersji z projektantem przeciw promieniowaniu UV.

3. O strukturze ziarnistej – czyli z wypełniaczem ceramicznym. W składzie żywic znajduje się kruszywo kwarcowe, które spełnia funkcję barwiąca. Masa jest gęsta i nakłada się ją szpachla lub pacą, zwracając uwagę na równomierne rozłożenie pasty żywicznej.

panele drewnopodobne taras

Komentarze (1)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www

  • Marzec 2, 2020 o 10:05 am explosia

    Podoba mi się ten taras na pierwszym zdjęciu. Gdzie mogę zobaczyć więcej takich realizacji?

    Reply