zapisz się na newsletter

Porady

Jak dobrać firany do okna? Kilka wskazówek.

firany olsztyn
Opublikowano: Luty 10, 2016 o 10:45 am   /   przez   /   komentarze (0)

Firany są jednym z najważniejszych elementów wystroju okna. Na co zwrócić uwagę podczas doboru firan? Co zrobić, by nadały pomieszczeniu oryginalnego charakteru, ale były też funkcjonalne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Wygląd firan i zasłon stanowi nie tylko o wyglądzie okna, ale w zasadzie o odbiorze całego pomieszczenia. Powinniśmy zatem dobierać firany, które będą odpowiednie dla przeznaczenia danego pomieszczenia i tak zastosujemy zupełnie inne firany do pokoju dziennego, kuchni, czy sypialni. Czym się kierować podczas wyboru firan i zasłon?

Wielkość okna a rozmiar firany

W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć dzięki firanom możemy wybrać jeden z trzech typów długości firan:

  • krótka firana – do parapetu
  • dłuższa – sięgająca nieco za linię parapetu
  • długa – sięgająca podłogi

Za pomocą firany możemy optycznie powiększyć okno (jeśli jest ono mniejszych rozmiarów), lub też nieco je schować – jeśli okno mamy dość duże, a niekoniecznie chcemy je eksponować. Oczywiście duże znaczenie ma także szerokość firan, a w szczególności zasłon, która w dużym stopniu będzie decydować o optycznej wielkości okna. Jeśli chcemy by nieduże okno nie było przytłoczone przez firany i zasłony wybierajmy lekkie materiały w niezbyt dużych rozmiarach, natomiast jeśli to firany mają grać główną rolę, to możemy pokusić się o na prawdę duże rozmiary w intensywnych kolorach.

Kolor firan i zasłon

Oprócz materiału z jakiego wykonana jest firana (również jego faktury), jej rozmiaru, czy też umieszczonego na niej wzoru istotna jest także jej barwa. Za pomocą koloru firan możemy wpływać nie tylko na wizualny odbiór okna (np złudzenie czy jest ono większe), ale również na całość pomieszczenia. Odpowiednie zestawienie barw firan z kolorami ścian i sufitu może sprawiać, że całe pomieszczenie będzie wydawało się niższe lub wyższe, ale także można uzyskać wrażenie, że jest ono bardziej przestronne.

Pamiętajmy o odpowiednim zestrojeniu koloru firan z innymi elementami pomieszczenia (meblami, czy dodatkami takimi jak obrusy, czy poduszki na łóżku lub kanapie). Jeśli kolory dodatków będą takie same jak kolor firan czy zasłon (lub będą do niego mocno nawiązywać) to wzmocni to efekt wizualny jaki tworzą firany.

Nasłonecznienie pomieszczenia

Dzięki firanom możemy regulować dostęp światła zewnętrznego (zarówno światła dziennego jak też nocnych świateł z ulicy) do pomieszczenia. Firany wykonane z „lżejszych” woali będą przepuszczać więcej światła, natomiast firany z materiałów welurowych przepuszczą go mniej, a do tego ocieplą wnętrze pomieszczenia. Ilość światła, które wpada do pomieszczenia znacząco wpływa na jego „klimat” i charakter, tak więc funkcja „regulacji” dopływu światła w przypadku firan i zasłon jest bardzo istotna.

Jeśli macie swoje sugestie dotyczące aranżacji okna przy pomocy firan i zasłon to podzielcie się nimi w komentarzach.

Artykuł powstał dzięki firmie:  Woal firany-olsztyn.pl gdzie znajdziecie więcej praktycznych porad, oraz fachowe doradztwo przy doborze odpowiedniej firany.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www