zapisz się na newsletter

Porady

Kominek w domu – co powinieneś wiedzieć?

kominek w domu
Opublikowano: Marzec 16, 2015 o 3:11 pm   /   przez   /   komentarze (0)
Dziś zajmiemy się trochę tematyką kominkową a dokładnie plusami i minusami tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury artykułu.

Najistotniejsze plusy posiadania kominka w domu

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że rozpalony kominek nadaje każdemu wnętrzu przytulności, ogrzewa go wizualnie, nadając prawdziwego ducha wnętrzu. Już na wstępie mamy ogromny plus kominka, chodzi tu oczywiście o walor estetyczny z możliwością ogrzewania i niezależnością od zewnętrznych dostawców ciepła. Dodatkowymi czy też kolejnymi pozytywami tego typu rozwiązania jest fakt, że spalanie drewna jest dużo mniej szkodliwe dla naszego powietrza niż spalanie węgla, a eksploatacja kominka jest stosunkowo tania.

Kominek w domu ma także pewne wady

Jednak żeby nie było tak różowo w naszym materiale, przejdźmy do podstawowych minusów ogrzewania tego typu, bo przecież wszystko co ma swoje plusy ma tez swoje minusy. W tym przypadku posiadania kominka, który jest jedynym źródłem ciepła w domu jest to z pewnością fakt, że ogień w nim zwyczajnie gaśnie. Dlatego należy go dosyć skrupulatnie pilnować, do tego dodajmy, że kiedy nie ma nas w domu, a jeśli są to dłuższe wyjazdy (ferie, zimowe wakacje), to wszystko nam po prostu zamarza. Posiadanie kominka niestety ale wiąże się także z ciągłym donoszeniem drewna i przynajmniej raz w roku zamówieniem większej ilości tego surowca – musimy mieć także na uwadze odpowiednie miejsce do jego składowania. Wiele z nas już na samym początku zniechęca także to, że kominek wiąże się też ze sprzątaniem popiołu w domu, który bardzo szybko się roznosi na podłodze i przy okazji brudzi cały budynek.

Dlatego właśnie czy to kominki, czy inne systemy grzewcze, mają swoje zastosowania ale i duże wady. Czy nasz ukochany kominek naprawdę broni się tylko wyglądem ? Faktem jest to, że trudno znaleźć inne ogrzewanie, które by lepiej się prezentowało. Bardzo często ten element grzewczy stanowi jedną z atrakcji naszego pokoju. Jednak to nie koniec zalet! To właśnie kominek kiedyś był podstawowym elementem grzewczym, dlaczego? Bo równomiernie i szybko roznosi ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Możemy także kontrolować ile ciepła należy rozprzestrzenić o każdej porze roku, dzięki możliwości regulacji samej temperatury i ilości pomieszczeń, w których chcemy, by ciepło się znajdowało. Wcześniej wspomnieliśmy o uniezależnieniu domu od zewnętrznych dostawców energii, co to oznacza dokładnie? A to, że nawet, jeśli w ogólnej sieci nastąpiła awaria i we wszystkich innych domostwach padło ogrzewanie, to nasz własny dom może bez względu na to cieszyć się ciepłem, dzięki niezależnemu źródłu jakim jest właśnie kominek. Kolejnym plusem jest ,,długowieczność”, tak, to prawda, kominek, jeśli będzie dobrze zadbany i właściwie eksploatowany, może starczyć na całe lata. Tak jak wcześniej wspominaliśmy jego użytkowanie jest tanie, ale zakup sprzętu i jego montaż wraz z całą instalacja jest już drogie.

Kominek w domu to także obowiązki

Wadą kominków jest także podstawowy fakt, że trzeba o ich użytkowanie dbać w przeciwnym wypadku niestety ale będą coraz mniej sprawne. Wymagają także odpowiednich akcesoriów no i drewna, by dobrze wyglądały, a ich moc nie zużyła się zbytnio szybko. Należy też pamiętać, że jak i same akcesoria, tak i drewno muszą posiadać wydzielone miejsce w pobliżu kominka, więc może być to kolejny problem zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

ekspolatacja kominka

Do głównych niebezpieczeństw należy stwierdzić fakt, że przy nieumiejętnym korzystaniu z kominka w najgorszym przypadku może dojść do zagrożenia życia, bo w końcu nieodzownym elementem kominka jest jakże niebezpieczny żywioł – ogień. Musimy także pamiętać o tym, że łatwo też o zabrudzenia ściany i podłogi, a nawet wokół mebli. Chociaż z tego systemu grzewczego można korzystać cały rok, to kilkudniowa nieobecność sprawi, że pomieszczenia wyziębią się i nie da się szybko doprowadzić do nich ciepła. Znając już podstawowe wady oraz zalety kominków, ludzie działają naprawdę różnie, jednych takie rozwiązanie przyciąga, drugich odrzuca. Niektórzy nie wyobrażają sobie zimy bez rozpalonego kominka. A przecież, gdy regularnie się go czyści (co tak na prawdę nie jest bardzo uciążliwe) to brud nigdzie się nie roznosi. Do tego, aby nie malować ścian ciągle, nad kominkiem najlepiej położyć klinkieryt, który naprawdę ślicznie wygląda i jest przy tym bardziej praktyczniejszy niż farba – ale niestety niektórych i takie rozwiązanie nie przekonuje.

Podsumowując jakie są najistotniejsze wady i zalety kominka w domu?

zalety:

  • większa niezależność w ogrzewaniu domu
  • możliwość dogrzewania domu tanim kosztem
  • duże walory estetyczne (wnętrze nabiera charakteru)
  • stosunkowo niski koszt eksploatacji

wady:

  • konieczność częstego czyszczenia
  • sadza zanieczyszczająca pomieszczenia
  • należy pamiętać o przeglądach technicznych komina i jego oczyszczaniu
  • konieczność odpowiedniego przechowywania drewna
  • wysoki koszt instalacji

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www