zapisz się na newsletter

Porady

Kominek z płaszczem wodnym czy jednak tradycyjny?

kominek z płaszczem wodnym cena
Opublikowano: Luty 5, 2016 o 11:24 am   /   przez   /   komentarze (0)

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? Jaka jest jego cena? Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania? Zapraszamy do lektury.

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które ma swoich zwolenników i przeciwników. Dzięki wbudowanemu płaszczowi wodnemu taki kominek możemy wykorzystać do ogrzewania domu za pomocą systemu centralnego ogrzewania (czyli możemy podgrzewać kominkiem wodę w grzejnikach), ale także w połączeniu z kotłem możemy ogrzewać wodę użytkową. W przypadku kominków tradycyjnych – powietrznych możemy rozprowadzać ciepłe powietrze za pomocą systemów DGP (dystrybucji gorącego powietrza), jednak ten sposób ogrzewania może powodować w naszym domu zjawisko pylenia, oraz nierzyjemny zapach spalenizny.

Wydaje się, że wkład kominkowy z płaszczem wodnym będzie lepszym rozwiązaniem od kominka tradycyjnego, jednak kominek „wodny” ma też kilka wad. Po pierwsze kominek z płaszczem wodny wymaga sporo podzespołów takich jak: sterowniki (optymalizacja spalania), zabezpieczenia termiczne, naczynia w zbiorcze (w przypadku montażu w układzie otwartym), ale warto zadbać również o dodatkowe akcesoria kominkowe takie jak: systemy UPS.

Po drugie kominki z płaszczem wodnym są bardziej „wrażliwe” na wilgotność drewna. Jeśli mamy wkład z płaszczem to musimy mu zapewnić na prawdę suche drewno, co zwiększa koszty (odpowiednio wysuszone drewno zawsze jest droższe), oraz jest problematyczne, bo musimy dbać, aby niezawilgotniało. Kolejną wadą kominka z płaszczem wodnym, która również bezpośrednio związana jest z procesem spalania jest fakt, iż w tym kominku może w ogóle nie być wwidać ognia. Dlaczego tak się dzieje? Proces spalania w kominku z płaszczem wodnym jest dość specyficzny i na szybie kominka często osadza się czarna sadza.

drewno kominkowe

Do kominka z płaszczem wodnym potrzebne jest suche drewno (bez dużej drewutni i sprawdzonego dostawcy może to być uciążliwe).

Jak widać oba rozwiązania (kominek z płaszczem wodnym i kominek powietrzny) mają swoje plusy i minusy, jednak możliwość ogrzewania całego domu za pomocą wygodnego – centralnego ogrzewania wydaje się być istotną zaletą.

Jaka jest koszt takiego kominka? Sam wkład można już kupić od 4 000,00 zł (np kominek z efektownym frontem, od znanego producenta firmy: Lechma), aby zobaczyć taki kominek, oraz inne ceny przejdź do sklepu:

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www