zapisz się na newsletter

Porady

Malowanie mieszkania – praktyczne wskazówki

malowanie mieszkania
Opublikowano: Maj 30, 2016 o 8:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Jak przygotować się do samodzielnego malowania mieszkania?

Zastanawiasz się jak wraz z nadejściem wiosny odświeżyć swoje mieszkanie? Najprościej zacząć od pomalowania ścian, z czym możesz poradzić sobie bez pomocy fachowca. Poniżej kilka cennych rad, które pomogą przygotować Cię do samodzielnego remontu.

Kiedy rozpocząć malowanie mieszkania i jak się do niego przygotować?

Malowanie ścian podczas deszczowej aury nie jest wskazane, ponieważ powietrze nie powinno być wtedy wilgotne. Okresem, w którym najlepiej zabrać się do remontu jest zatem wiosna i lato.
Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w sprzęt umożliwiający zabranie się do pracy. Pamiętaj, aby zakupić folie malarskie, które ochronią meble, podłogi i okna przed zniszczeniem. Oczywiście najbezpieczniej byłoby powynosić meble i sprzęty z pomieszczenia, w którym masz zamiar malować, jednak nie zawsze znajdzie się tymczasowe miejsce do ich przechowania. W takim wypadku – bez folii malarskiej ani rusz.

Przygotowanie ściany

Dobrze wykończone i pomalowane ściany to podstawa wnętrza. Przed rozpoczęciem malowania ścian dobrze przyjrzeć im się z bliska. Po pierwsze nie wolno zapomnieć o oczyszczeniu ich z kurzu i pozostałych zanieczyszczeń. Pamiętaj, że przygotowana do malowania ściana powinna mieć gładką powierzchnię.
Ze ścian przeznaczonych do malowania powinno zniknąć stara farba. Farbę klejową najzręczniej usuwać za pomocą zwilżania i jednoczesnego zdzierania ze ściany szpachelką. Jeżeli na ścianach są inne rodzaje farb, i masz wątpliwości jak jest skutecznie pozbyć się warstwy starej farby ze ściany, najlepiej podpytać pracowników w sklepach z artykułami malarskimi.
Wszelkie rysy czy dziury należy oczyścić oraz zagruntować. Kolejnego dnia wypełnić odpowiedniego rodzaju zaprawą. Jeśli ubytki w ścianach są niewielkie, wystarczy zaszpachlowanie ich tzw. masą akrylową. Warto wiedzieć, że kiedy chcemy zakryć drobne rysy, świetnie sprawdzają się dostępne na rynku farby lateksowe. Ostatnim procesem poprzedzającym samo malowanie mieszkania jest gruntowanie ścian. Nareszcie! Czas przystąpić do ostatniego etapu pracy.
Po zakończeniu prac przygotowawczych możemy przejść do malowania. Malowanie powinno zaczynać się od sufitu. Niezbędny będzie wałek zamocowany na kiju teleskopowym. Należy przy tym pamiętać o prostej zasadzie: zaczynamy od malowania narożników oraz miejsc trudno dostępnych. Przechodząc do dużych powierzchni dobrze jest posłużyć się wałkiem, rozprowadzając farbę równomiernie w dwóch kierunkach.
Ściany malujemy zazwyczaj dwukrotnie. Będziemy mieć pewność, że uzyskamy pełne krycie i równomierne rozmieszczenie farby na ścianie. Warto zwrócić uwagę na farby charakteryzujące się wysoką chłonnością, dzięki czemu kolejne warstwy farby będzie można nałożyć po krótszym czasie niż przy zwykłej farbie. Kolejną warstwę możemy nakładać dopiero wtedy, gdy pierwsza nieco przeschnie. W ten sposób zaoszczędzimy znaczną część czasu. A należy się spieszyć, ponieważ malowanie ścian powinno zakończyć się jednego dnia, albo przynajmniej w możliwie jak najkrótszym czasie tak, by po nałożeniu wszystkich warstw farby móc ocenić faktyczny efekt końcowy.

Przydatne wskazówki

Zanim wlejesz farbę do kuwety włóż do niej folię spożywczą. Dzięki temu wykorzystasz ją wielokrotnie. Maluj metodą „góra-dół”. Jeśli chcesz, aby pędzle nadawały się do malowania w przyszłości, po zakończeniu przygotuj słoiczki z octem i je w nich zanurz. Nie zapomnij o taśmie malarskiej, która ochroni dane powierzchnie ścian, czy ram okien. Podczas odklejania taśmy dobrze jest posłużyć się suszarką. Dzięki niej taśma odklei się od ściany nie odrywając farby z pomalowanej wcześniej powierzchni.

Dobranie koloru

Źle dobrany kolor ścian może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego przed przystąpieniem do malowania mieszkania zastanów się dwa razy jaki kolor wybrać. Podstawowa zasada mówi, że jasne barwy optycznie powiększają, ciemne – na odwrót. W związku z tym, do małych wnętrz bardziej sprawdzają się jasne, pastelowe kolory. Ciemne odcienie z kolei mogą takie powierzchnie przytłoczyć, wobec czego znajdą one zastosowanie na większym metrażu. Zwracajmy również uwagę jak światło dzienne oświetla nasze mieszkanie w ciągu dnia, które pokoje są intensywniej nasłonecznione, które mniej. Takie obserwacje w znacznym stopniu ułatwią zaplanowanie nowej kolorystyki mieszkania.
Malowanie mieszkania niekoniecznie musi kojarzyć się z odświeżaniem koloru wszystkich ścian. Można potraktować to jako zabawę, zwłaszcza jeśli część domowników to dzieci. Chęć bazgrania po ścianach można zaspokoić wspólnym malowaniem dziecięcego pokoju. Nie trzeba malować całych powierzchni. Coraz popularniejsze są przecież gotowe szablony, z których na ścianach wyczarować można małe dzieła sztuki.
Wybór koloru ścian ma olbrzymie znaczenie dla poczucia komfortu. Dlatego pamiętaj o tym, aby wybrana przez Ciebie kolorystyka pasowała nie tylko do mebli i dodatków, ale przede wszystkim do Ciebie. Powodzenia!
Jeśli malowanie nie jest naszą mocną stroną można je zlecić fachowcom. Znajdzie się ich na przykład poprzez: http://oferia.pl/zlecenia/remonty-i-wykonczenia/malowanie.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www