zapisz się na newsletter

Porady

Urządzenie balkonu – jak się za to zabrać

urządzenie balkonu
Opublikowano: Marzec 18, 2015 o 12:40 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma dla nas pełnić balkon. Dla wielu ludzi, mieszkających w mieście balkon jest miejscem, niejako rekompensującym brak posiadania ogrodu. Pomimo, iż  w większości mieszkań, balkony są stosunkowo małe, można je urządzić w taki sposób, aby swobodnie móc na nim wypocząć. Przy odrobinie naszych chęci, każdy balkon może stać się miejscem w którym z pewnością miło wypoczniemy po całym dniu.

Wielkie odgracanie

Zanim zabierzemy się za urządzenia swojego balkonu tak, aby pełnił on rolę małej oazy odpoczynku, konieczne będzie zapewne jego dokładne posprzątanie. W wielu rodzinach, zwłaszcza gdy doskwiera nam problem braku piwnicy, to właśnie balkon odgrywa rolę składziku niepotrzebnych przedmiotów, takich jak rowery, wózki dziecięce czy też nie używane zabawki. Aby pozbyć się wszystkich szpargałów z balkonu, warto zastanowić się, które z nich są nam rzeczywiście potrzebne, a których zaś bez żalu możemy się pozbyć. To dobra okazja do przeprowadzenia selekcji rzeczy, których nie używamy. Po sprzątaniu przyjdzie czas na mycie a w razie potrzeby także malowanie naszego balkonu. Z pewnością zardzewiałe barierki nie będą zachęcać do wypoczynku, nawet jeśli otaczać nas będą najpiękniejsze kwiaty.

Wybór roślin na balkon

Kiedy efekt sprzątania jest dla nas w pełni zadowalający powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie jakie rośliny chcielibyśmy mieć na balkonie. Bardzo ważne jest, wzięcie pod uwagę faktu od jakiej strony mamy balkon. Wiele kwiatów potrzebuje naprawdę sporej ilości światła, aby mogły one swobodnie rosnąć. Najtrudniej jest dobrać kwiaty, swobodnie rosnące na balkonie północnym na którym zazwyczaj brakuje sporej ilości światła. Z pewnością jednak znajdziemy  w sieci przykłady roślin, które nie potrzebują znacznego dostępu światła słonecznego w ciągu dnia. W tej roli na pewno świetnie sprawdzi się bluszcz, który swobodnie można puścić na barierkę balkonu lub też specjalne drabinki przeznaczone dla tego rodzaju roślin. Wybierając rośliny na balkon kieruj się nie tylko wyborem pod względem estetycznym, ale także aromatycznym. Na pewno znacznie przyjemniejszy będzie wypoczynek w otoczeniu zapachów mających na nas wpływ kojący taki jak maciejka czy groszek. W letni wieczór, nic nie odpręży nas tak jak zapachy kwiatów i lampka dobrego wina w ręce.

Meble na balkon

Na balkonie warto jest postawić mały stolik oraz ławeczkę lub krzesło, w odpowiednim stylu. Tego rodzaju rzeczy za niewielkie pieniądze można kupić na pchlich targach, lub też upolować na promocji w  markecie budowlanym. Pamiętajmy, aby meble balkonowe były niewielkich rozmiarów (bo z reguły na balkonie panuje deficyt wolnej przestrzeni) i jeśli to możliwe to żeby się skłądały (np krzesła). Powinniśmy także zwrócić uwagę na solidność i wytrzymałość mebli na balkon. W zależności od tego jaki balkon posiadamy nasze meble balkonowe będą mniej lub bardziej narażone na czynniki atmosferyczne takie jak: descz i promieniowanie słoneczne). Drewniane meble muszą być odpowiednio zaimpregnowane, aby mogły długo nam służyć, a jeśli chodzi o meble metalowe to również musimy je chronić przed zardzewieniem.

meble na balkon

Z pewnością wydaje Ci się, że czeka cię wiele pracy jeśli chcesz urządzić balkon. Jest to prawda, nie tylko samo posprzątanie balkonu zajmie nam nieco czasu, warto wziąć pod uwagę, że równie pracochłonna jest czynność związana z pielęgnacją naszych kwiatów. Warto jednak pamiętać, iż efekty swoich ciężkich starań, docenimy już po kilku tygodniach, gdy swoją pierwszą poranną kawę, wypijemy właśnie w otoczeniu kwiatów i zieleni, która nastoi nas pozytywnie na cały dzień.

W innym artykule opisujemy jak całkowicie odnowiono wygląd dużego balkonu typu ‚loggia’ – kliknij i przeczytaj.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www