zapisz się na newsletter

Remont

Malowanie sufitu – praktyczne porady

malowanie sufitu
Opublikowano: Marzec 25, 2015 o 8:04 am   /   przez   /   komentarze (0)

Zbliżające się święta Wielkanocne, to zwykle czas, w którym wiele rodzin decyduje się nie tylko na przeprowadzenie gruntownych porządków, zwanych także wiosennymi, ale także o odświeżeniu całego mieszkania. Sposobów na nadanie mieszkaniu nowego blasku jest wiele, do najbardziej popularnych a jednocześnie wymagających najmniejszego nakładu czasu oraz pieniędzy, należy pomalowanie ścian w pomieszczeniach. W naszych domach, mieszkaniach sufitu najczęściej pomalowane sa na kolor biały, który szybko się brudzi i żółknie. Prawdziwym zaskoczeniem może okazać się dla nas fakt, jak duże zmiany może to zaprowadzić w naszych mieszkaniu, kiedy tylko zmienimy kolor ścian lub też odświeżymy biel sufitu.

O ile malowanie samych ścian, nie kojarzy nam się z zadaniem szczególnie trudnym, o tyle nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku malowania sufitu. Większość ludzi po prostu tego unika, malując jedynie ściany. Nie jest to jednak do końca dobry pomysł, ponieważ pomalowany sufit, może nie tylko odmienić wnętrze, ale także optycznie je powiększyć. Warto również zdać sobie sprawę, że malowanie sufitu może okazać się nieco bardziej kłopotliwe niż jest to w przypadku malowania ścian. Nie należy poddawać się jednak własnemu lenistwu! Wystarczy pomyśleć, że tak naprawdę warto odświeżyć nasze ściany i sufity jedynie raz na około 5 lat.

Przygotowanie do malowania sufitu

Na każdej ścianie, szczególnie przy sufitach, na przestrzeni kilku lat użytkowania, gromadzi się kurz oraz brud, często również pajęczyny, które zauważamy dopiero przy generalnych porządkach. Dlatego też, aby nasza farba dobrze przylegała do sufitu i ściany, warto w pierwszej kolejności je umyć, za pomocą wody z odrobiną płynu do mycia naczyń czy też szarego mydła. Nieco większy problem mamy, jeśli stara farba zdążyła już popękać. W takim przypadku czeka nas jej zdrapywanie, co jest zajęciem żmudnym i czyniącym sporo bałaganu w całym mieszkaniu. Przed rozpoczęciem malowania sufitu należy dobrze zabezpieczyć praktycznie całe pomieszczenie. W szczególności trzeba pościągać ze ścian wszystkie obrazy oraz zdjęcia i inne wiszące na nich ozdoby. Jeśli posiadamy także abażur, klosz lub zwykłą lampę sufitową, również powinniśmy ściągnąć ją z sufitu. Jeśli na ścianach i również na suficie mamy wyraźne plamy, zwłaszcza takie które są tłuste, musimy dołożyć wszelkich starań do ich usunięcia. Mimo, iż producenci farb, zapewniają iż farba doskonale kryje wszelkiego rodzaju zabrudzenia, to jednak plamy z tłuszczu, mogą się zaliczać do tych znacznie trudniejszych do zamalowania i niestety po wyschnięciu farby znów się pojawić na nowym kolorze.

Zaczynamy malowanie sufitu

Jeśli podjęliśmy decyzję o malowaniu sufitu i to właśnie tę powierzchnię będziemy malować po raz pierwszy, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Do tego celu przyda nam się wałek malarski ze specjalnym przedłużeniem w postaci długiego kija. Warto pamiętać też o drabinie, która pomoże nam w dotarciu do najtrudniej dostępnych miejsc na suficie. Do naklejenia taśmy podejdźmy z należytą starannością, gdyż od tego właśnie w dużej mierze zależy końcowy efekt. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem malowania umieścić taśmę malarską wokół granic sufitu. Jeśli potem pokryjemy ściany również linia zetknięcia się tych dwóch powierzchni będzie nierówna. Malowanie sufitu, w każdym przypadku zaczynamy od okna. Jeśli w pomieszczeniu w jakim malujemy jest kilka okien, jako pierwsze powinniśmy pomalować to,  które jest w największym stopniu nasłonecznione. Zaczynając od krawędzi, kierujemy się stopniowo ku środkowi sufitu.

Kiedy zakończymy malowanie sufitu pierwszą warstwą farby, warto zabrać się za ściany. Przeważnie one też wymagać będą kolejnego pokrycia emalią czy akrylem, na co będziemy mieli czas, kiedy ściany wyschną  a my w tym czasie pokryjemy sufit drugą warstwą farby.

Komentarze (0)

napisz komentarz

Komentarz
Imię E-mail Strona www